Salt Cellar Results 2016

Race Date: Friday 5th August 2016

A beautiful summers Friday evening set against the backdrop of Derwent Reservoir was the location for the annual Steel City Striders Salt Cellar fell race.

The race forms part of the season long Accelerate Gritstone series and once again gratefully supported by Accelerate, Inov-8 and Just Natural at Crookes.

A mention must also go to Edale Mountain Rescue who are always there if we need them.  As always, all proceeds from the race will be donated to Edale Mountain Rescue.

Final word of thanks has to go to all the Steel City Striders members who volunteered for marshalling duties.  The committee and race organisers can’t thank you enough, as without you there would be no race.

Thank you everyone for your continued support towards this great event.

162 runners took on the challenging 7 mile course with Matt Elkington of Dark Peak coming home first in 50:31.  Anna Hoogmaker, also of Dark Peak was the lady past the post in 1:06:04.

P No Name Club Cat Time
1 81 Matt Elkington Dark Peak Fell Runners M 0:50:31
2 7 Stuart Bond Dark Peak Fell Runners M 0:51:56
3 158 Luke Beresford Ripley Rc M 0:52:53
4 38 Adam Taylor Dark Peak Fell Runners M 0:53:12
5 33 Nat Winfield Pennine Fell runners M 0:54:28
6 110 Ian Mills Pennine M 0:55:21
7 120 Jordan Street Clowne road runners M 0:55:26
8 86 Jake Lane M 0:56:18
9 108 Andrew Davies Steel City Striders MV40 0:57:08
10 101 Robert White Buxton AC MV40 0:57:08
11 46 Stuart Vas M 0:57:32
12 20 Nicholas Dennis Long Eaton Running Club M 0:57:45
13 133 Joseph Wade Dakar peak fell runners M 0:57:54
14 25 Calum Wadsworth University of Sheffield M 0:58:07
15 18 Peter Hague Dark Peak Fell Runners MV40 0:58:47
16 144 James Rose Steel City Striders M 0:58:56
17 117 Ben Jones Steel City Striders M 0:59:25
18 137 Brendan Moore Ilkeston M 0:59:38
19 21 Rob Grantham Pensby MV40 1:00:30
20 136 Tim Burton MV40 1:00:45
21 119 Richard Snowden Totley AC MV40 1:00:48
22 141 Dean Taylor Ripley Rc MV40 1:00:55
23 63 Joe Farnell Totley AC M 1:01:00
24 159 Joel Siddall North Derbyshire M 1:01:18
25 52 Dan Cook Steel City Striders MV40 1:01:27
26 54 Roy Mallett M 1:02:23
27 138 Johnny Ridge Denby dale ac M 1:02:39
28 78 Richard Hyde Erewash valley rc MV50 1:02:43
29 121 Paul Dodd Barnsley Harriers M 1:02:45
30 89 Simon White Dark Peak Fell Runners M 1:03:00
31 151 Sam Needam Steel City Striders M 1:03:16
32 3 Howard DARWIN Rotherham Harriers MV50 1:03:22
33 51 Simon Conroy Dark Peak MV40 1:04:31
34 13 Mickelson MURRAY Dark Peak M 1:04:45
35 11 Alex Day Steel City Striders M 1:04:48
36 127 Paul Stuart Steel City Striders MV40 1:04:53
37 43 ANDY BARNETT Dark Peak Fell Runners MV50 1:05:09
38 82 Anna Hoogkamer Dark Peak Fell Runners F 1:06:04
39 123 Andrew Tongue Chorlton runners M 1:06:09
40 36 Andrew Reid Porter valley M 1:06:19
41 160 Matt Jackson North Derbyshire M 1:06:27
42 17 Jon Hallam M 1:06:32
43 70 Ben Stoker University Of Sheffield Mountaineering M 1:06:37
44 50 Rowland Meylan MV40 1:06:41
45 93 Steve Larkin MV40 1:06:48
46 109 Caroline Brock Steel City Striders F 1:06:51
47 24 David Wass Worksop Harriers MV40 1:06:57
48 60 Krishna Mahadevan Belper harriers MV50 1:06:59
49 15 Andy Buck Steel City Striders MV50 1:07:07
50 4 Robin Winfield Na M 1:07:10
51 28 Oliver Cook Long Eaton Running Club MV40 1:07:20
52 94 Alex Moore Sheffield Hallam University M 1:07:44
53 130 Michael Timm Steel City Striders MV40 1:08:41
54 157 Mark Jelbert M 1:08:48
55 49 John Tomlinson Penistone Footpath Runners AC MV40 1:09:24
56 100 Daniel Fox M 1:09:30
57 27 Jon Sanderson Totley AC MV40 1:09:33
58 8 John Adair Holmfirth Harriers MV60 1:09:41
59 124 Damien Herbert Steel City Striders MV40 1:09:52
60 153 Martin Hedge Sheffield HHH M 1:10:05
61 9 Adrian Tarasiuk Penistone M 1:10:10
62 87 Dr Mike Lyons MV40 1:10:14
63 146 Philip Knapton Sheffield Runnning Club MV40 1:10:31
64 91 Peter Bailey Buxton AC MV50 1:10:46
65 111 Amy Duck Steel City Striders F 1:10:48
66 57 Mark Halsey Buxton AC MV40 1:10:50
67 68 Dean Morris Handsworth MV50 1:11:02
68 29 Pat Goodall Totley AC F60 1:11:14
69 66 Rodrigo Carvalho M 1:11:41
70 6 Lisa Lacon Holmfirth Harriers F 1:11:45
71 44 Andy Virgin Handsworth roadhogs MV40 1:12:46
72 95 Rory Wadsworth University of Sheffield M 1:12:53
73 75 Barnaby Crawshaw Pennine M 1:12:53
74 30 Tony Rhodes M 1:13:11
75 88 Alex Buchanan M 1:13:18
76 99 Mark Collier Na MV40 1:13:31
77 12 Ian Mason Kingston Runners MV50 1:14:13
78 10 Dave Brock Orion Harriers MV50 1:14:21
79 163 Ben Nevill Steel City Striders M 1:14:32
80 148 John Armitage Steel City Striders MV40 1:14:35
81 142 Cathy Ayton Ilkeston F 1:14:40
82 143 John Brennan Matlock AC M 1:14:44
83 129 Rob Willis Totley AC MV40 1:15:09
84 147 Paul Reeve Steel City Striders M 1:15:53
85 35 Andrew Lewis Handsworth Wild Hogs MV50 1:16:15
86 156 Rob Davies Steel City Striders MV50 1:16:28
87 65 James Smith Steel City Striders M 1:16:33
88 90 Gary Williams M 1:16:49
89 96 Connor Read University of Sheffield M 1:16:58
90 161 Mike Annett MV50 1:17:00
91 58 Michael Richardson Handsworth roadhogs MV50 1:17:05
92 112 Penny Collier Dark Peak F40 1:17:19
93 145 Trevor Cleveland Steel City Striders MV50 1:17:26
94 40 Robert Scriven North Derbyshire MV40 1:17:32
95 134 Sam Dolman M 1:17:45
96 97 John Levesconte M 1:17:50
97 14 Fiona Newman Dark Peak Fell Runners F40 1:17:58
98 140 Adrian Moss Steel City Striders MV50 1:18:26
99 162 Steve Wathall Retford AC MV50 1:18:28
100 125 Mark James Steel City Striders M 1:18:34
101 98 Ian Mellor MV40 1:18:43
102 59 John Richardson Handsworth Wild Hogs MV50 1:18:59
103 113 Kieron Brice Barnsley Harriers M 1:19:03
104 118 Steve Brandreth Porter Valley Plodders MV40 1:19:12
105 152 Benedict Kay MV40 1:19:28
106 19 Tim Taylor Totley AC MV40 1:19:53
107 107 Mel McCart MV50 1:20:16
108 128 Rachel Fox Barnsley Harriers F 1:20:19
109 64 Andrea Rodgers Dark Peak Fell Runners F40 1:20:25
110 31 Jessica Denman Ilkeston F 1:20:28
111 67 Dan Hawkins M 1:20:33
112 103 David Walker Na MV50 1:20:52
113 131 Charlotte Spencer Steel City Striders F 1:21:17
114 76 Victoria Healey Goyt valley striders F40 1:21:23
115 85 Jade Rogers University Of Sheffield Athletics Club F 1:21:49
116 23 Helen Young Totley AC F40 1:22:10
117 32 Helen Ashfield F 1:22:14
118 62 Darren Pallett MV40 1:22:17
119 79 Sarah Roscoe F 1:22:19
120 61 Helen Turner Belper harriers F 1:22:23
121 71 Catherine Mckfelm Seel City Striders F40 1:23:00
122 104 Michael Stubbs MV40 1:23:01
123 47 Robert Elliott M 1:23:06
124 126 Paul Horsfall Handsworth roadhogs MV50 1:23:32
125 83 David Arundale Dark Peak MV60 1:23:42
126 22 Will Meredith Pennine MV40 1:24:03
127 80 Beth Moor University Of Sheffield MC F 1:24:20
128 116 Richard Pegg Steel City Striders MV50 1:24:22
129 45 Simon McCormick MV40 1:24:34
130 34 Jonathan Cundill MV50 1:25:02
131 39 Mel Lindley F40 1:25:14
132 69 Trevor Longman Macclesfield harriers MV60 1:26:55
133 16 Colin Arbon MV50 1:27:00
134 105 CAROLINE WELTON Steel City Striders F40 1:27:02
135 26 Jill Davies Steel City Striders F50 1:27:36
136 72 Lyndon Stocks Worksop Harriers MV50 1:27:42
137 139 Samara Wood Denby dale ac F 1:29:25
138 149 Paul Galloway MV40 1:30:40
139 37 Barry Needle Dark Peak Fell Runners MV60 1:31:04
140 42 Lee Weatherall Kimberworth MV40 1:31:12
141 41 Samantha Weatherall Kimberworth striders F40 1:31:18
142 154 Ian Wallis Long Eaton Running Club MV50 1:31:21
143 132 Paul Gray Dark Peak Fell Runners MV50 1:32:44
144 53 Elizabeth Lakin Long Eaton Running Club F 1:32:50
145 102 Mark Lay Long Eaton RC MV40 1:32:50
146 55 Jane Cockerton Penistone footpath runners F50 1:35:26
147 135 Andrew Woffindin Steel City Striders MV50 1:35:51
148 48 David Haworth MV60 1:37:35
149 114 Sally Grimwood Chorlton runners F 1:37:46
150 2 Steve Dewick Dark Peak MV50 1:38:19
151 74 Lindsay Evans Totley AC F40 1:39:01
152 77 Diane Clewes Totley AC F50 1:39:54
153 155 Clare Eardley Long Eaton Running Club F40 1:40:11
154 56 Bob Innes Penistone fell runners MV60 1:40:21
155 73 Sally Staveley Worksop Harriers F50 1:42:24
156 115 Debbie Mccart F50 1:43:14
157 122 Shona Smith Chorlton runners F 1:47:03
158 150 Rachel Galloway F 1:47:04
159 5 Liam Moden Accrington Road Runners MV50 1:47:33
160 84 Sue Jeff Buxton AC F50 2:05:54
161 92 Linda Ross Buxton AC F40 2:05:57
162 106 Philip Sellars Massey Ferguson RC M 2:05:59

SC2016